Príhovor Aleny Petákovej

Milí Lamačania,

opäť sa začal školský rok. Brány tej našej sa otvorili už 45-krát. Škola však prestala vyhovovať kapacitou a preto bolo treba prijať riešenie. A tak sa momentálne realizuje nadstavba školy.

Počas prázdnin sa realizovali prvé práce, ktoré boli hlavne v budove školy. Do posledného dňa sme sa snažili pripraviť školu tak, aby mohli do nej bezpečne vstúpiť naši žiaci. Ešte v nedeľu 4. 9. sme po daždi boli zbierať vodu, sušiť a vetrať školu. Každý dážď, ktorý je v Lamači zasiahne naše triedy a či je sviatok, sobota alebo nedeľa, ideme pripraviť triedy na učenie pre našich žiakov. Je to nemalé úsilie pár ľudí, ktorým som z celého srdca vďačná.

Všetci sme vedeli, že robiť takúto veľkú rekonštrukcii počas školského roku nebude jednoduché. Počúvala som slová, ako to všetko dáme. Teraz sme sa stretli s realitou a mnohých zaskočila. Verte, že robíme v škole, čo sa dá, aby sa za daných okolnosti žiaci učili prezenčne a nie online. A áno, každý musíme istým spôsobom prispieť k tomu, aby sme to zvládli. My v škole organizáciou, prípravou priestorov a tiež snahou urobiť žiakom čo najviac školský rok bežným rokom. Áno, naobedovať  viac ako 300 žiakov v priestoroch o kapacite 52 sa nedá za hodinu, ako ste boli zvyknutí. Áno, aj krúžková činnosť sa musí posunúť a aj organizácie, ktoré ju robia musia svoj chod prispôsobiť. Treba si uvedomiť, že obedy, školský klub detí, krúžková činnosť je všetko nadstavba. Škola by tieto veci nemusela organizovať. Mojou snahou vždy doteraz bolo, urobiť takú školu, aby pre deti nebola len o tvrdom  učení, ale aj o zábave, aby si v nej našli aktivity, ktoré ich budú baviť, aby sme rodičom pomohli sa postarať o detí čo najdlhšie, aby mohli pracovať. 
 Neskromne si myslím, že na štátnu školu, ktorá žije len z normatívu, sme poskytovali žiakov niekedy omnoho viac, ako mnohé súkromné školy, ktoré k normatívu ešte vyberajú od rodičov nemalé školné. Ďakujem všetkým, čo to so mnou roky vydržali a spoločne sme napĺňali túto víziu. Vieme, že robíme dobrú vec. A vás všetkých, ktorí máte deti v škole, prosíme tento rok o trpezlivosť, toleranciu a trochu úcty k našej práci. Ľudia sa robiť do školstva nehrnú, skôr naopak – utekajú z neho, lebo je to náročná, každodenná práca. Prosím o trocha dôvery v to, že prostredie školy sa snažíme urobiť bezpečným pre deti. Veď aj my chceme pracovať v bezpečí.

45. výročie naša škola oslavuje netradične, budovaním nových priestorov, aby mohla prijať viac detí a mohli sme mať špecializované učebne. Už teraz sa teším na otváranie nových tried a učební. Rok je relatívne krátka doba v živote človeka a je na nás, či si ho budeme znepríjemňovať, alebo si vzájomne budeme pomáhať a podporovať sa. Akou cestou sa vyberiete???

 

Alena Petáková
 Riaditeľka základnej školy

Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.