Transporty zo železničnej stanice v Lamači bude pripomínať pamätník Moja vina
Dátum: 30. 3. 202227. marca 1942 bol zo železničnej stanice v Lamači vypravený prvý transport židovských žien a dievčat. Túto udalosť nám bude navždy pripomínať pamätník s názvom Moja vina, ktorý vznikne vo vonkajších priestoroch stanice.
V marcovom čísle Lamačana sme písali o histórii koncentračného strediska na Patrónke. 27. marca sme si pripomenuli smutné 80. výročie prvého transportu židovských žien a dievčat do Osvienčimu. Zo strediska kráčali pešo na železničnú stanicu Lamač, odkiaľ sa vydali na cestu, z ktorej sa väčšina už nikdy nevrátila. Železničná stanica Lamač plnila úlohu vysielacej stanice pre osoby sústredené v koncentračnom stredisku Patrónka. Celkovo je to viac ako 7800 obetí z radov obyvateľstva židovskej národnosti, ktoré prešli železničnou stanicou.
Práve v priestoroch železničnej stanice bude stáť pamätník s názvom Moja vina. Vznikne ako jeden z mála návrhov z radov našej „väčšinovej spoločnosti“, ktorá na týchto tragických udalostiach nesie vinu - tak sa zrodil aj jeho názov. Návrh diela s rozmermi 5x5 metrov a päťmetrovou výškou vypracovali pedagógovia a študenti Školy umeleckého priemyslu, ktorá sa nachádza na trase medzi koncentračným strediskom Patrónka a železničnou stanicou. Pamätník bude v kovovom prevedení. „Hrdzavejúce“ vonkajšie oplášťovanie bude evokovať obraz surovosti, vnútorné časti zas budú presklené, ako metafora čistoty a nevinnosti. Pohľad zhora bude zobrazovať Dávidovu hviezdu ako symbol židovského národa. Nájdete na ňom mená všetkých 703 žien a dievčat z prvého transportu.
Pamätník bude dominantou vonkajších priestorov železničnej stanice. Na mieste by mal vzniknúť aj malý parčík.
Tento nápad konzultovali predstavitelia Mestskej časti Bratislava-Lamač s predstaviteľmi Židovskej náboženskej obce v Bratislave, ktorá tento zámer veľmi uvítala. Následne prebiehala aj komunikácia s Ministerstvom dopravy SR, ŽSR a Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave, ktorí tomuto projektu vyjadrili podporu.
Posledný marcový víkend sme si spomienku na obete z radov židovskej národnosti, ktoré sa z transportov zo stanice už nikdy nevrátili, uctili pietnym aktom na mieste, kde vyrastie pamätník. Podujatia sa zúčastnil aj bratislavský župan Juraj Droba, viceprimátorka Tatiana Kratochvílová, prof. Pavol Traubner, predseda Židovskej náboženskej obce Bratislava Tomáš Stern, námestník pre ľudské zdroje ŽSR Pavol Komárňanský, akademický sochár Roman Hrčka a akademický maliar Milan Pagáč zo Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, poslanci miestneho zastupiteľstva Veronika Hagovská, iniciátor myšlienky Matúš Harmaňoš a mestský poslanec Igor Polakovič.
So spomínaným výročím súvisí aj najnovší diel Lamačskej besedy. Pozvanie moderátorky Eleny Harmaňošovej totiž prijala Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied.. Téma besedy je ťažká na spracovanie, no v súčasnosti mimoriadne potrebná. Aby sme nezabudli, ako ľahko sa stane tragédia obludných rozmerov, keď je väčšina ľudí ľahostajná. Nájdete ho na youtubovom kanáli našej mestskej časti.
Žiaci deviateho ročníka našej základnej školy si vypočuli vzdelávaciu prednášku na tému Nebezpečenstvá extrémizmu a rasizmu od Tomáša Fӧldesa zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
Zároveň ste mali počas celého marca možnosť vidieť putovnú výstavu s názvom Po 2. svetovej vojne, ktorú na Malokarpatskom námestí nainštalovala organizácia Post Bellum.