Oslavy 730. výročia I. písomnej zmienky o našej obci

Oslavy 730. výročia I. písomnej zmienky o našej obci

28. októbra sme si pripomenuli 730. výročie I. písomnej zmienky o našom území. Práve vtedy, v roku 1291, kráľ Ondrej III. potvrdil predchádzajúci dar tejto oblasti Richtárovi Jakubovi. Tento rok si zároveň pripomíname aj 30. výročie Lamača ako súčasnej samosprávnej jednotky - mestskej časti hlavného mesta. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili exteriérovú výstavu, ktorá sa tiahne od Malokarpatského námestia až po Vrančovičovu ulicu. Nájdete na nej unikátne historické fotografie, vďaka ktorým môžete nahliadnuť do minulosti. Koncom októbra sme toto výročie spoločne s vami oslávili originálnym programom. V piatok sme na námestí počas Lamačskej vínnej cesty ochutnávali lahodné vína za sprievodu ľudovej hudby.

730. výročie I. písomnej zmienky o našom území sme oslávili vo veľkom štýle, počas dvoch dní

Najskôr sme otvorili rovnomennú výstavu, ktorá sa tiahne od Malokarpatského námestia až po Vrančovičovu ulicu. Môžete si ju vychutnať počas najbližších mesiacov. Originálnu výstavu sme spoločne zapili kvalitným vínom na Lamačskej vínnej ceste. Vo veľkom stane sa rozprúdila zábava, ktorú ešte umocnila produkcia Ľudovej hudby Folklórného súboru Gymnik. Na druhý deň v sobotu sa voľnočasový areál základnej školy zmenil na historické územie. Od poludnia sa striedalo jedno vystúpenie za druhým, nechýbali divadelné predstavenia Divadla Havran, o hudbu sa postarala Musica Ursusica a sánky nám padli pri večernej ohňovej šou.

Bodkou za celým dňom bol lampiónový a fakľový sprievod Lamačom, do ktorého sa zapojili stovky ľudí. Spestrením boli remeselné stánky, ochutnávky historickej kuchyne, varenie guláša, ktorý sa minul za pár minút, či historická módna prehliadka.