Starosta Igor Polakovič: „Teší ma, keď sa veci hýbu.“
Dátum: 12. 5. 2023Igor Polakovič má za sebou v starostovskom kresle takmer pol roka. Ideálny čas na prvý rozhovor o prvých splnených plánoch, víziách, no aj realite, ktorá ho čakala pri nástupe do funkcie.
Aké boli vaše prvé dojmy po nástupe na miestny úrad?
Ak za zamestnancom akejkoľvek inštitúcie vymení vedenie, okrem zvedavosti prichádzajú logicky aj obavy a nervozita zo zmien. Mojím cieľom bolo hneď v prvý deň na úrade rozptýliť tieto obavy čo sa verím aj podarilo. Následne sme si spravili základný audit fungovania úradu a spravili niekoľko zmien. Dnes ma teší, že tu máme taký príjemný a pracovitý kolektív.
Aké organizačné zmeny ste urobili na úrade?
Nastupovali sme v čase, keď sa vláda a parlament rozhodli rozdávať sociálne balíčky na úkor samospráv. Tak ako inde, aj my sme museli reagovať zmenou organizačnej štruktúry a znížením už aj tak malého počtu zamestnancov. Niektoré uvoľnené pozície sme neobsadzovali, iné sme žiaľ museli zrušiť. Rok 2023 je pre každú samosprávu finančne veľmi náročný, čo bude mať aj dopad na ich služby.
Našli ste nedoriešenú agendu, o ktorej ste si predtým mysleli, že bude hotová?
Očakával som, že v zásobníku nájdeme viac pripravených projektov. Bratislavský kraj má v aktuálnom eurofondovom období po prvýkrát šancu využiť pomerne slušnú sumu na rozvoj. Napríklad projekty, ktoré by sme vedeli hneď realizovať z Plánu obnovy a odolnosti pripravené neboli a tak sme sa museli pustiť do ich príprav.
Druhým prekvapením bol reálny stav projektu rozšírenia kapacity základnej školy. Ide o eurofondový projekt za milióny eur, no chýbalo mu projektové riadenie aj technický dozor investora. Do školy zatekalo. Tam, kde viali celty, mali byť podľa harmonogramu už dávno osadené okná. Vysúťažený projektant z opačnej strany republiky na stavbu takmer nechodil. Pritom je tu potrebné takmer denne riešiť mnoho detailov.
V akom stave je projekt dnes?
Verím, že máme našliapnuté na to, aby bola stavba do začiatku školského roka hotová, hlavne pokiaľ ide o nadstavbu, kde vznikajú nové kmeňové a odborné učebne. Škola bude mať aj novú šatňu v celom jednom krídle budovy, a tak už skrinky nebudú roztrúsené po prízemí. Súčasťou bude aj väčšia jedáleň, ktorá sa bude dať využívať aj na niektoré podujatia. Aktuálne nás však trápi kuchyňa. Pôvodný projekt jej rekonštrukcie nebol odobrený hygienou, a tak sme ho museli prerábať. Dnes teda zostáva otvorená otázka, či budeme môcť od septembra už aj variť, alebo bude musieť školská jedáleň ešte niekoľko mesiacov fungovať v režime výdajne.
Predvolebná kampaň bola intenzívna, stretnutí s obyvateľmi ste absolvovali dosť. Ktoré problémy najviac trápia Lamačanov?
Povedal by som, že hlavne stav verejných priestorov a všeobecná údržba mestskej časti. Niektoré chodníky a cesty majú povrchy nemenené od čias socializmu. Ďalšími okruhmi je doprava či územný plán zóny Zečák. Ľudia žijúci v bytovkách sú v tejto dobe citliví hlavne na cenu tepla.
Práve v téme tepelného hospodárstva už mnohí stratili prehľad. V Lamačanovi sme pred viac ako dvoma rokmi písali, že sa chystá komplexná výmena teplovodných rozvodov v rozsahu celej siete. Potrubia sa nemenili na Studenohorskej od rokov 74-76. Podarilo sa vám už podniknúť nejaké kroky na tomto poli?
Náš vzťah s dodávateľom sa riadi zmluvou, ktorá je pre mestskú časť a jej obyvateľov zjavne nevýhodná. Tá však rámcuje všetky naše možnosti aj čo sa týka vstupu do cien a modernizácie celého systému. Predchádzajúce vedenie súhlasilo s výmenou rozvodov, ktoré sú však v rozpore s energetickou koncepciou mesta a riadi sa filozofiou zo sedemdesiatych rokov. Dnes sa bežne štvorrúrkový systém nahrádza dvojrúrkovým s výmenníkovými stanicami v každom objekte, čo umožňuje aj čiastočnú decentralizáciu dodávok tepla a teplej vody. K tomu dodávateľ tepla predložil plán prebudovania dvoch kotolní na spaľovanie drevených peliet.
Nezdá sa, že by sa tento problém hýbal rýchlejšie...
Nehýbe sa roky. My sme teraz do toho vstúpili razantnejšie a s vedomím, že navrhované investície zo strany dodávateľa tepla nakoniec vstúpia do jeho konečnej ceny pre odberateľov. Preto žiadame plnú kontrolu tak nad spôsobom modernizácie ako aj nad tým, ako budú práce obstarávané. Dodávateľ tepla je pri investíciách viazaný súhlasom mestskej časti. Na konci dňa je to teda o racionálnej dohode, kde budú obyvatelia Lamača spokojní s tým, že sa bude tepelné hospodárstvo modernizovať no za najvýhodnejšie ceny.
Osobitnou kapitolou je doprava v uliciach starého Lamača, problém s tranzitujúcimi autami. Kedy nastane sľubované utlmenie dopravy, zákaz prejazdu či zjednosmernenie niektorých ulíc?
Obyvateľov niektorých vnútorných častí Lamača roky sužuje neželaný tranzit. Denne sa cez ulice, ktoré na to nie sú stavané preženie tisíce áut. Aj spolu s obyvateľmi týchto lokalít vidíme riešenie v zákaze tranzitu. Na spadnutie je tiež nová legislatíva, ktorá umožní mestskej polícií uplatňovať voči priestupkom objektívnu zodpovednosť. Na zákaz skracovania cez ulice Rajtákova, Segnáre, Lediny či Pod Zečákom čakáme na posledné pečiatky od príslušných orgánov.
Druhým problémom je rýchlosť. Postupne rozširujeme zóny 30, pričom tá nakoniec bude všade okrem hlavných ťahov, akými sú napríklad Podháj, Hodonínska a Lamačská cesta. Nedávno sme do Zóny 30 zaradili Bakošovu ulicu kde sme osadili aj spomaľovače. Máme na to veľmi pozitívnu spätnú väzbu.
Čo sa vám za toho polroka podarilo? S čím ste pohli tak, že aspoň trochu ste spokojný?
Väčšinu nášho času a energie pohltila nadstavba a prístavby školy. Teším sa, že keď budeme mať tento projekt za sebou, budeme sa vedieť nadýchnuť a pustiť do vecí, na ktoré nám teraz nezostáva čas. No intenzívne zlepšujeme údržbu. Pustili sme sa do plošnej obnovy lavičiek a v tomto roku chceme opraviť všetky. Máme novú kosačku, ktorá nám ušetrí čas a peniaze. Riešime strojové zametanie ulíc tak, aby z obrubníkov nerástla burina.
No a samozrejme sme sa pustili do prípravy projektov, akým je nové komunitné centrum v jednej z našich zanedbaných budov, venujeme sa Kultúrnemu centru, kde chceme digitalizovať kino a spustiť tam pravidelné premietanie. Posunutím plátna tam tiež vieme získať viac priestoru pre predstavenia.
Po jari, kedy sme v spolupráci s mestom vymenili posledné „guľové“ svietidlá, sme prvá mestská časť, ktorá má všetky chodníkové a parkové lampy vymenené za LEDkové. V tomto roku by sme sa tiež s hlavným mestom mali pustiť do výmeny osvetlenia na hlavných ťahoch ako je Hodonínska a Lamačská cesta. To sú veci, ktoré ma tešia, lebo sa hýbu.
Pripravujeme sa tiež na dotácie, ktoré nám umožnia umiestniť fotovoltické panely na budovy škôlok a šetriť tak financie za elektrickú energiu.
Vo vašich plánoch ste mali body ako vytvorenie verejnej evidencie podnetov a sťažností, pravidelné týždenné stretnutia s občanmi, informácie formou SMS správ pomocou aplikácie, audit všetkých zmlúv atď. Čo z toho sa vám už podarilo zrealizovať alebo aspoň dostať do prípravnej fázy?
Na stretnutie s obyvateľmi mám vyhradenú každú stredu. Ktokoľvek má záujem prebrať nejakú dôležitú vec, má možnosť sa so mnou stretnúť. Stačí sa prihlásiť cez kanceláriu starostu. Organizujeme tiež pravidelné stretnutia s obyvateľmi pred zastupiteľstvom. Na aplikácii pracuje pán vicestarosta Matúš Harmaňoš. V rámci podnetov sme rozbehli nový systém. Ak dajú obyvatelia počas zastupiteľstva písomný podnet, bude im písomne zodpovedané a tieto odpovede budú tiež zverejňované na webe mestskej časti.
Ako častú tému, na ktorú sa Lamačania pýtajú, ste spomínali územný plán zóny Zečák. Kedy bude dokončený?
Máme za sebou posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pričom stále čakáme na stanovisko z okresného úradu, bez ktorého sa nepohneme. Medzitým riešime čiastkové veci, hlavne v prípade cestných napojení. Oslovil nás projektant novej nemocnice Rázsochy s tým, že by chcel dorokovať niektoré zmeny. V prípade, že všetko pôjde dobre, je realistické očakávať schválenie územného plánu v roku 2024 .
Počas tohto volebného obdobia ste vo výhodnejšej pozícii. Predtým sa síce poslanci mohli snažiť presadiť čokoľvek, ale keď sa nerozhýbala výkonná časť samosprávy a starosta na požiadavky nereflektoval, tak sa nezmenilo vôbec nič. Cítite pružnejšou spoluprácu?
Mojou mantrou je spolupráca so všetkými poslankyňami a poslancami bez rozdielu. Vďaka vzájomnej otvorenosti nám spolupráca v zastupiteľstve zatiaľ funguje veľmi dobre. Zosúladili sme si priority a máme ten istý cieľ - robiť z Lamača čo najlepšie miesto pre života pre každého.
Lamačania si už všimli, že sa v našom časopise neobjavujú vaše fotografie ani článkyv kde by ste boli spomínaný. Niekomu to príde zvláštne.
Lamačan je periodikum hradené z verejných zdrojov. Je o dianí a živote v Lamači. Chceme sa toho držať a nemyslím si, že by to mal byť denník zo života starostu. Vizitkou našej práce majú byť výsledky a nie fotografie, kde sa strihajú pásky. Toto by mal byť štandard v každej slušnej samospráve.
MARÍNA GORGHETTO