Jiří Hein: Svetový šampión priniesol do Lamača spoločenský tanec
Dátum: 5. 2. 2024Na Malokarpatskom námestí 3 v priestore vedľa supermarketu otvorila svoje brány nová tanečná škola Dancers. Stojí za ňou charizmatický profesionálny tanečník a pedagóg Jiří Hein, pôvodom z českých Strakonic. „Ako dieťa som chodieval hrávať skôr futbal a zaujímali ma technické veci, autá, motorky. Nevedel som si úplne vybrať, čomu sa chcem venovať. Sám som začínal s tancom dosť neskoro, až v 14 rokoch. Študoval som technický odbor automechanik a večer som sa venoval tréningom tanca,“ začína rozhovor pre náš magazín Jiří Hein, ktorému vášeň pre tanec už zostala.
Okrem tanca si veľmi rád zajazdí na motorke, ktorú si vždy opravuje sám. „Z vlastnej skúsenosti by som preto rád zdôraznil, že nikdy nie je neskoro rozhodnúť sa pre tanec a začať.“
Prečo ste prišli na Slovensko?
Moja tanečná partnerka bola zo Slovenska, tancovala v Bratislave, tak som pred pätnástimi rokmi pricestoval z Prahy do Bratislavy. Zvykol som si na život v Bratislave, stretol som tu mnoho ľudí, ktorí ma podporili v tanci a stali sa mi na dlhú dobu rodinou. Ja som taký tradicionalista, keď raz zapustím korene, prirastie mi to miesto k srdcu.
Čo pokladáte za vaše najväčšie tanečné úspechy?
Tri roky za sebou sme boli prvým tanečným párom v SR v latinskoamerických tancoch a na 18. mieste na majstrovstvách Európy. V prestávke po amatérskom tanečnom športe, kedy som sa venoval vystupovaniu napríklad v českej televíznej súťaži StarDancev páre s herečkou Danou Morávkovou, som neskôr prešiel do profesionálnej divízie. S mojou vtedajšou tanečnou partnerkou sme dosiahli niekoľko semifinálových umiestnení na majstrovstvách sveta a Európy a na záver v roku 2019 aj titul majstrov sveta v latinskoamerických tancoch MasterClas.
Na svojom konte teda máte množstvo úspechov. Čo v sebe, podľa vás, musí mať tanečník aby sa umiestnil na prvých priečkach svetových súťaží? Lebo na tejto úrovni sú si všetci technicky podobní. Čo vás vynesie na vrchol?
Áno, sú tam len malé rozdiely v technike. Tiež sme sa s tanečnou partnerkou veľmi snažili,usilovne sme trénovali techniku,no až v posledných rokoch som prišiel na to,že technika nie je to, čo robí najlepších tanečníkov. Je to emócia, že to,čo človek robí, robí s láskou k pohybu v súznení s partnerom. Tanec znamená aj veľa vnútornej práce, aby ľudia pochopili moje pocity a čo chcem tancom vyjadriť. Pre dobrého tanečníka je to rovnako dôležitéako samotné dokonalé pohyby. Je to ako dobrý herecký výkon. Zlému hercovi neuveria (smiech)
Dokážete sa uživiť len tancom?
Ešte pred pár rokmi som sa živil len tancom, no po pandémii to bolo veľmi divoké. Preto som sa stal súčasťou programu Tréneri v škole, kde učím deti od 6 do 10 rokov. Je to úžasný program, vďaka ktorému prídu aj žiaci na prvom stupni do kontaktu so športom. Nie všetky školy majú totiž to šťastie ako lamačská základná škola, ktorá má profesionálnych telocvikárov už na prvom stupni. Iné deti šport možno z domu vôbec nepoznajú, nikto ich k nemu nevedie, tým pádom s ním nikdy nezačnú. V tomto programe si žiaci môžu vyskúšať rôzne aktivity od basketbalu cez gymnastiku až po tanec. Doma potom vedia povedať, čo by ich zaujímalo a môžu to ďalej rozvíjať. Sú zdravšie, šťastnejšie, lebo šport má pre život obrovský benefit. My môžeme týmto spôsobom aspoň trochu meniť ich životy k lepšiemu.
Nuž a ďalšiu časť svojho dňa venujem nácviku choreografií pre tanečné skupiny, spolupracujem aj s malými a dospelými krasokorčuliarmi.
Čo by ste chceli odovzdať svojim zverencom?
Navštívil som veľa špičkových učiteľov z Talianska, Nemecka, Anglicka, Poľska, Španielska,Ruska aj z iných častí Európy. Niekde som čerpal znalosti dlhodobo, u niektorých prestížnych učiteľov som si platil len individuálne hodiny. Tým, že som mal možnosť zažiť množstvo rôznych metód výučby, široký pohľad na učenie mi ukázal cestu ako učiť dobre a odovzdať ďalej to, čo som sám zažil. Chcem priniesť na Slovensko práve metodiku trénovania, ktorá ma najviac naučila precíznosti, systematickosti, láske k tancu a priviedla ma k mojim majstrovským úspechom. Súťažný tanec musíte ozaj milovať, aby ste doň vedeli dať srdce, emóciu a vytrvalosť a nevidieť za tým len drinu.
Majú chlapci rovnaký záujem o tanec ako dievčatá?
Chlapci často kopírujú názor na tanec po svojich rodičoch. V niektorých rodinách je spoločenský tanec považovaný za samozrejmú súčasť všeobecného vzdelania, čo je veľmi dobre. Chlapci a neskôr muži nezískajú len kultúru pohybu, kondíciu a sebavedomie, ale aj správanie k partnerke, komunikáciu s ňou na úrovni a rešpekt k ženám všeobecne. Chlapcov je v tanci menej, ale tí, ktorí sa na tanec dajú, sú prevažne úspešní aj v živote.
Ako dlho sa už venujete učeniu dospelých a čo na to mužské polovičky páru?
Kurzy spoločenského tanca vediem už 10 rokov. Chodia ku mne na kurzy dlhoročné životné páry, ale aj čerstvé páry, ktoré sa práve spoznali. Vždy je krásne vidieť, aké pokroky robia spolu pri tancovaní. Často sa stretávam s obavami mužov či vôbec chcú začať tancovať so svojou partnerkou. Po absolvovaní kurzov, keď usporadúvam tanečný venček, sa stretávam s reakciami, že im ako paralela tancovania pomohlo aj v spolužití to, že sa učia viesť partnerku a partnerka sa učí načúvať partnerove signály. Spoločenský tanec má staršie korene, kedy bolo jasne určené kto vedie a kto načúva, čo už dnes nemusí byť pravidlom.
Je tanec vhodný pre seniorov?
Tanec je aktivita vhodná v každom veku, ba priam s narastajúcim vekom ešte prínosnejšia. Je skvelý v tom, že na kurze nejde o to, ako dobre zvládneme techniku. Hlavná pointa je v tom, aby robil ľuďom radosť. Keď sa usmievame, robí nám to radosť, sme s partnerom a cítime, že nám to spolu funguje.Je jedno, či sa naučíme jednu alebo päť figúr. Je to krásny spoločný zážitok a nezáleží na tom či sme mladí, zdraví alebo starší a pohybovo obmedzení. Telo a myseľ reaguje veľmi pozitívne na tanec, zdravie a psychika sa rozhodne zlepšuje, alebo minimálne udržuje na výbornej úrovni.
Začiatkom decembra ste na námestí otvorili tanečnú školu Dancers. Čo máte v ponuke?
Pre dospelých sme otvorili kurzy spoločenských tancov, tanečné kondičné tréningy (cvičia sa sólovo), Tabatu, Pilates apre seniorov aj zdravotný pilates.Pre deti a pre mladých dospievajúcich sme pripravilikrúžky spoločenského tanca, Hiphop, freestyle – klipové choreografie. Pre tie deti a mládež, ktorí sa nevedia rozhodnúť akému šýlu sa chcú venovať sme priplavili hodiny Dance mix, na ktorých sa dajú naučiť základy freestilu, hiphopu, latina, breakdance, ale aj šandardné tance. Po absolvovaní kurzu spoločenského tanca tanečné páry často nadviažu kamarátstva. Chcem, aby moji absolventi mali priestor sa naďalej vídať a využiť nadobudnuté tanečné zručnosti, preto v Lamači bude každý týždeň otvorená hodina „tančiareň“, kde si môžu ľudia pretrénovať to, čo sa naučili na kurze.Vítaní sú aj všetci, ktorí chcú oprášiť to, čo už z tanca vedia. Budem sa tešiť, ak sa vytvorí tanečná komunita a nové priateľstvá.
Prečo ste si vybrali práve Lamač?
Mojím snom je podporiť komunitu ľudí tancom. Dlhšiu dobu som hľadal časť Bratislavy, ktorú som si mimochodom za tých 15 rokov čo tu žijem obľúbil, kde chýba práve tanec. Vybral som si Lamač a verím že je to to pravé miesto. Denne sa stretávam s reakciami Lamačanov, ktorí sa dozvedeli, že tu chcem pôsobiť a ktorí si myslia, že "tanečnú školu sme tu nemali, to nám tu chýba".
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
Rád by som našiel deti, ktoré chcú tancovať a venovať sa spoločenskému tancu a možno aj súťaženiu. Preto som si vybral aj priestor oproti základnej škole, aby mohli menšie deti bezpečne prísť na tanečné lekcie. Moje osobné plány okrem školy tanca sú to, čo robím najradšej. Rád cestujem a rád sa učím nové veci. V lete sa vydám na dlhší výlet motorkou po Európe a pôjdem sa učiť tanečným štýlom, ktorým som sa pri súťažnom tancovaní nemal zatiaľ čas venovať. Mám v pláne navštíviť aj mojich bývalých trénerov a hoci už súťažne netancujem aj starých priateľov z tanečnej brandže, s ktorými som roky spolupracoval a zdokonaľoval sa.