Ako v Lamači triediť jedlé oleje a tuky
Dátum: 16. 9. 2024Jedlé oleje a tuky vylievané do kuchynských drezov či WC spôsobujú upchatie odtokových potrubí, nesprávny chod kanalizačnej siete a problémy v čistiarni odpadových vôd. Tam výrazne znižujú čistiacu schopnosť mikroorganizmov, musia sa nákladne a prácne odstraňovať, pričom zvyšky sa postupne rozkladajú a zapáchajú. V potrubnej sieti sa tiež vytvárajú nánosy, na ktoré sa hromadia ďalšie zvyšky jedál, a tie sa stávajú ľahko dostupnou potravou pre hlodavce. Je preto nesmierne dôležité jedlé oleje a tuky správne triediť do nádob na to určených. Vyzbierané jedlé oleje a tuky sú ekologicky spracovávané a využívajú sa napríklad ako zložka pri výrobe biopalív. Tie nachádzajú využitie v odvetví energetiky, dopravy či logistiky.
Ako môžeme jedlé oleje a tuky triediť v Lamači: Pri triedení jedlých olejov a tukov dodržiavame pravidlá spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO):
- Použitý jedlý kuchynský olej zbavíme tuhých nečistôt.
- Jedlý olej, ktorý má izbovú teplotu, prelejeme do plastovej fľaše so závitovým uzáverom.
- Plastovú fľašu pevne uzatvoríme.
- Uzatvorenú plastovú fľašu, ktorá je naplnená jedlým olejom, vložíme zbernej nádoby určenej na zber jedlých olejov a tukov. Prosíme nevylievajte olej priamo do zberných nádob.
Kde momentálne môžeme jedlé oleje a tuky triediť v Lamači alebo jeho okolí:
- Zberné miesto Pod násypom 19
- Správcovia bytových domov môžu požiadať OLO o nádobu na zber jedlých olejov a tukov
- Čerpacie stanice OMV a vybrané prevádzky čerpacej stanice Slovnaft
- Vybrané supermarkety, napríklad Kaufland
Nezabúdajme, že do nádoby určenej na zber jedlých olejov a tukov patria len povolené zložky a nádobu neznečisťujeme iným druhom odpadu. Ak tak robíme, znižujeme možnosť recyklácie a to nie je správne. To platí o všetkých druhoch odpadov. Do príslušnej nádoby dávame len to, čo tam patrí. Ak máme pochybnosti, čo do ktorej nádoby, pomôcť nám môže alchýmia triedenia odpadov https://www.olo.sk/zakaznickecentrum/files/2023/05/Alchymia_v_april_2023.pdf
Ďakujeme, že správne triedite, pomáhate šetriť prírodné zdroje, dávate odpadu druhú šancu na ďalšie využitie a prispievate tak k obehovému hospodárstvu.
FOTO: TASR