Aké zvieratá nájdete na Kačíne? Dozviete sa to z edukatívnej tabule
Dátum: 17. 2. 2022Kačín a jeho okolie je obľúbeným cieľom prechádzok mnohých Lamačanov. Počas jari a leta tu pribudne hneď niekoľko noviniek.
Občianske združenie Ochrana prírody USURUS NATURA tu pred rokom nainštalovalo interaktívnu tabuľu s niektorými operencami žijúcimi na tomto území s QR kódom, cez ktorý sa dozviete podrobnosti o každom vtáčikovi. „Tabuľu sme oplotili jednoduchým dreveným plotom a do stredu postavili vyvýšené kŕmidlo, kde hlavne v zimnom období prikrmujem slnečnicovými semiačkami. Vyšlo to geniálne, lebo máte možnosť naživo vidieť veľa druhov vtákov z tabule. Sojku škriekavú, ďatľa bielochrbtého, žlnu, dokonca aj ďatľa čierneho a veľa ďalších. Aj napriek množstvu návštevníkov si vtáky na kŕmidlo tak zvykli, že sa cítia bezpečne aj keď okolo plotu stoja ľudia,“ teší sa predseda občianskeho združenia Eduard Bartek.
Vďaka pozitívnej odozve verejnosti plánujú niektorí členovia združenia ďalšiu edukatívnu tabuľu, tentokrát so zvieratami, ktoré sa vyskytujú v lesoch v okolí Kačína. Nájdete na nej kunu lesnú, jazveca, ktorý je tu vnímaný ako najväčší predátor, diviaka plazy či muflóna. „Pôvodne sme chceli po Karpatoch rozmiestniť až sedem tabúľ. Výroba a osadenie jednej tabule nás stojí približne 1000 eur a financujeme jus vlastných zdrojov. Je vyrobená najnovšou technológiou – laserom nanášanou potlačou na hliníkovú fóliu. Vydrží desať rokov v akýchkoľvek poveternostných podmienkach, ale škrabanie kameňom alebo palicami ju poškodí. Bohužiaľ preto, že niektorí ľudia si nevážia aktivity, ktoré pre nich robíme, sme sa vzdali myšlienky na výrobu a osadenie ďalších siedmich kusov. Urobíme už len plánovanú so zvieratami a osadíme ju oproti už stojacej tabuli Operence na Kačíne a v okolí, hovorí Eduard Bartek, ktorý je zároveň synom majiteľa obľúbenej Lesanky u Barteka. Rekonštrukciou prejde aj lesný bufet. V lete zbúrali starú kolibu, lebo drevo v základoch už bolo prehnité a hrozilo zrútenie. Namiesto nej postavili veľký prístrešok slúžiaci pre všetkých návštevníkov a tento rok plánuje postaviť nové kamenné ohnisko.
Atrakciou bude aj hraničný bod a informačná tabuľa.
Niektorý členovia o.z. Ochrana prírody USURUS NATURA, ktorí chodia na Kačín desiatky rokov a mnohí z nich sú Lamačania, plánujú osadenie hraničného bodu, nakoľko ide o územie nachádzajúce sa na hranici troch okresov – hlavného mesta, Lamača a Záhorskej Bystrice. O pár mesiacov tam nájdete drevený trojihlan, kde bude na každej strane namaľované logo jedného okresu a vzdialenosť v metroch. Plánujú aj v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR – stráž prírody osadenie tabule, ktorá hovorí o rešpektovaní zákonov a nariadení. „Lebo sa očividne vo veľkom nedodržiavajú. Problémom sú najmä cyklisti jazdiaci mimo vyznačených trás. Našim cieľom je zvýšenie povedomia o ochrane tohto územia,“ dodáva Eduard Bartek.