Ako na tréning mozgu vo vyššom veku?
Dátum: 12. 5. 2023Koncom februára sme v Kultúrnom centre zorganizovali prednášku o fungovaní mozgu určenú primárne seniorom. Keďže téma starostlivosti o mozog a prevencie neurodegeneratívnych ochorení vás zaujala, prinášame vám rozhovor s trénerkou pamäti Alexandrou Palkovič z Centra MEMORY, v spolupráci s ktorým sme prednášku pripravili.
Ako sa dá trénovať mozog a prečo je to dôležité?
Dôležité je ostať žiť aktívne a zdravo aj v neskoršom veku. Pohyb - polhodinová každodenná prechádzka, zdravá vyvážená strava (ovocie, zelenina, orechy, čo najmenej polotovarov) a udržiavanie sociálnych väzieb, sú dôležité preventívne faktory pred patologickým starnutím. Mozog si najlepšie trénujeme tým, že sa učíme nové veci. Aj v staršom veku sa dajú nájsť aktivity, ktoré sú pre nás výzvou. Môže ísť o kurz cudzieho jazyka, počítačov, petang či turistika. V mladšom veku sa odporúča vychádzať zo svojej komfortnej zóny a nájsť si niečo čo nás baví, ale zároveň je to pre nás výzva.
Ako môžeme rozlíšiť, čo je ešte také normálne zabúdanie a čo už je za hranicou a môže ísť o nejakú diagnózu?
Demencia sa prejavuje napríklad postupnou stratou krátkodobej pamäte. Človek si tak nevie zapamätať veci, ktoré sa stali v nedávnej dobe, má problém rozpamätať si bežné slová, zabúda na dohodnuté aktivity, je dezorientovaný v čase. Má ťažkosti v bežných rozhovoroch, ale aj napríklad pri štandardných činnostiach - cestovanie MHD, plánovanie návštev príbuzných, lekára, nakupovanie v obchode. Keď zbadáte takéto správanie u príbuzného, je potrebné ísť na psychiatrické vyšetrenie, alebo sa objednať do Centra MEMORY na čísle 02/ 62 4141 43.
Čo majú robiť ľudia, ktorí sa začínajú stretávať s týmto problémom?
Častokrát sa za problémami s pamäťou môže ukrývať aj iné ochorenie - napríklad neliečená a nediagnostikovaná depresia alebo úzkostné stavy. Nie je na mieste mať strach z návštevy psychiatra. Náš mozog má krehkú chemickú rovnováhu a keď sa naruší, je potrebné jej pomôcť.
Ako majú reagovať ich príbuzní?
Je dôležité sú uvedomiť, že diagnóza Alzheimerovej choroby je informácia pre celú rodinu. Nie je možné aby sa pacientovi venoval len jeden človek z rodiny, takáto starostlivosť je pomerne náročná. Diagnóza mení celú osobnosť, a častokrát si príbuzní na túto skutočnosť musia zvyknúť.
My v Centre MEMORY poskytujeme aj komplexné poradenstvo pre príbuzných, je potrebné sa objednať. O pacientov sa staráme aj prostredníctvom sociálnej služby, ktorú poskytujeme formou špeicializovaného zariadenia, tzv. denný pobyt. Príbuzní tak dovezú rodinného príslušníka ráno a poobede si ho vyzdvihnú. Počas dňa má klient zabezpečenú stravu a terapie. Bližšie informácie nájdete na www.centrummemory.sk v časti Podpora pre rodinu.
Prvý krok je však návšteva lekára, najlepšie psychiatra - nie je potrebný výmenný lístok.
Aké činnosti a trávenie času by ste odporučili uvedomelým seniorom, ktorí si svoje kognitívne schopnosti chcú uchovať čo najdlhšie?
Je možné navštevovať Tréningy pamäti v našom Centre MEMORY, prípadne prednášky a seniorské aktivity v rôznych mestských častiach Bratislavy.
Praktické tipy na tréning pamäte
PREMÝŠĽANIE:
■Krížovky, Scrabble, Sudoku, čítanie, vedomostné súťaže
TVORIVÉ ČINNOSTI:
■Ručné práce, napríklad háčkovanie, rezbárstvo, maľovanie,
■Divadlo, koncerty
SPOLOČNOSŤ:
■Kluby, spolky, knižnice,
■Poznávanie - exkurzie, poznávacie zájazdy, výstavy
POHYB:
■Príroda, záhradkárčenie, turistika
VZDELÁVANIE:
■Univerzita tretieho veku, akadémie tretieho veku, kognitívny tréning
(mag)