Studenohorskú ulicu čaká výsadba
Dátum: 17. 4. 2024Mestská časť Bratislava-Lamač, v súlade s nariadením Slovenskej inšpekcie životného prostredia, plánuje odstrániť invázne druhy drevín na Studenohorskej ulici a nahradiť ich novými, vhodnejšími druhmi. Práve kontrola tejto inšpekcie nám totiž takmer pred niekoľkými rokmi nariadila postupné odstránenie týchto drevín v termíne do 31.12.2023. „Konečne sa nám podarilo nájsť vhodné riešenie, ktorým je postupné nahradenie týchto inváznych drevín novými drevinami. Bol spracovaný projekt na túto činnosť,“ hovorí referent životného prostredia Marek Poláš.
Súčasťou starostlivosti o zeleň v mestách je aj odstraňovanie a obmena inváznych druhov. Vzhľadom na to, že táto zákonná povinnosť bola dlhodobo zanedbávaná, to dnes už častokrát znamená výrub viacročného stromu, na ktorý si obyvatelia zvykli. V skutočnosti sú však tieto druhy mimoriadne škodlivé. Vďaka svojmu extrémne rýchlemu rastu priestorovo utláčajú okolitú vegetáciu a žiaduce druhy mestskej zelene. Dve najznámejšie invázne dreviny v Bratislave– pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý – sú svojou toxicitou škodlivé pre naše pôvodné druhy drevín a ich biotopy, a preto je potrebné ich odstraňovanie.
Výrub mimo vegetačného obdobia
Vzhľadom na to, že v riešenom území ide o vzrastlé dreviny, je potrebné vykonať výrub, ktorý sa udeje mimo vegetačného obdobia v kombinácii s chemickou likvidáciou. K výrubu dôjde pravdepodobne na jeseň tohto roku. „Výrub by sme mohli uskutočniť aj skôr, ale chcem počkať do jesene, aby stromy ešte plnili účel tienenia počas horúcich letných mesiacov,“ vysvetľuje Marek Poláš.
Výsadba aleje je rozdelená do troch časových fáz, ktoré budú nasledovať po jednotlivých etapách výrubu. V súčasnosti sa uvažuje o výsadbe približne 40 nových stromov.
Ktoré dreviny nahradia invázne druhy?
Po nevyhnutnom výrube pristúpime k vysadeniu vhodných druhov drevín ako výmena za odstránené invázne druhý stromovej vegetácie na Studenohorskej ulici. Vysadíme tri druhy drevín:
*Jaseň mannový (Fraxinus ornus 'Paus Johannes-Paulus II') – v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 15 metrov, ale zvyčajne neprekročí výšku 10 metrov. Má sivú, hladkú kôru. Kvitne bielymi až krémovo bielymi, veľmi aromatickými kvetmi v máji až júni. Dobre znáša suchšie, vápenaté pôdy a dobre odoláva vetru, toleruje zadláždenie. Mrazuvdorný do – 17,7 stupňa Celzia.
*Gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos 'Street Keeper') – vhodná na slnečné stanovište, dorastá do výšky 10 – 14 m. Spon výsadby aleje je 6 m. takže výsadba nebude prehustená a umožňuje cirkuláciu vzduchu v rámci ulice, toleruje zadláždenie, odolná voči posypovým soliam.
*Ginkgo biloba – samčie jedince - dorastá do výšky 25 m, toleruje veterné stanovište a posypové soli.
Predstavenie projektu Vegetačné úpravy Studenohorskej ulice
Pozývame vás na predstavenie projektu Vegetačné úpravy Studenohorskej ulice, ktoré sa uskutoční 25. apríla o 17:00 v kinosále Kultúrneho centra Lamač. Starosta Lamača Igor Polakovič s Marekom Polášom z Referátu životného prostredia vám projekt predstavia a zodpovedajú vaše otázky.