Lamač má novú prednostku: Mariana Dvorščíková o výzvach aj plánoch
Dátum: 7. 7. 2025
Prichádzate na pozíciu prednostky v našej mestskej časti. Čo vás motivovalo prijať túto novú výzvu?
Po osemnástich rokoch vo funkcii prednostky Mestského úradu v Svätom Jure a predtým ako hlavná ekonómka, som v roku 2021 pocítila potrebu zmeny prostredia ale aj využitie novej výzvy. Preto som prijala pozíciu Hlavného kontrolóra športu SR, ktorú som úspešne získala vo výberovom konaní.
Návrat do samosprávy prišiel nečakane – cez rozhovor s predsedníčkou Asociácie prednostov úradov miestnej samosprávy, ktorá mi spomenula, že pani prednostka Michaela K. Mrázová plánuje odchod z Lamača. O pár minút mi už telefonovala samotná prednostka a krátko nato aj pán starosta Polakovič. Naša dohoda vznikla veľmi prirodzene a rýchlo – oslovilo ma táto príležitosť hlavne preto, že ide o Bratislavskú mestskú časť s výbornou polohou, profesionálnym tímom a výzvami, ktorým rozumiem.
V čom vidíte najväčšie rozdiely medzi Svätým Jurom a Lamačom – čo sa týka fungovania samosprávy a potrieb obyvateľov?
Každá samospráva má svoje špecifiká. Svätý Jur je historické kráľovské mesto s bohatou minulosťou a krásnym prírodným prostredím. Lamač je zasa pokojná a zelená mestská časť Bratislavy na úpätí Malých Karpát. Obe majú podobný počet obyvateľov a blízkosť k hlavnému mestu, čo prináša výhody aj nevýhody.
Z hľadiska fungovania je rozdiel najmä v kompetenciách – Lamač ako mestská časť nemá v správe všetky inštitúcie (napr. Základnú umeleckú školu, Centrum voľného času), výber miestnych daní je čiastočný a niektoré rozhodovacie právomoci má Hlavné mesto SR Bratislava. Podobnosti však prevládajú – rozpočty sú porovnateľné, zloženie obyvateľstva a infraštruktúra tiež. O to jednoduchšie bude nadviazať na existujúce procesy a prispieť vlastnými skúsenosťami.
S akými očakávaniami a cieľmi vstupujete do novej funkcie v Lamači?
Moje očakávania sú realistické. Prvoradým cieľom je zabezpečiť čo najplynulejší prechod, aby obyvatelia ani zamestnanci úradu nepocítili žiadne narušenie kontinuity. Chcem nadviazať na prácu svojej predchodkyne a rozvíjať úrad naďalej odborne, efektívne a transparentne.
Máte už predstavu, akým smerom by ste chceli posunúť fungovanie miestneho úradu?
Najskôr sa potrebujem dôkladne oboznámiť so všetkými procesmi a špecifikami chodu úradu. Určite budem chcieť pokračovať vo veciach a procesoch, ktoré sa osvedčili a ktoré fungujú. Prípadné nové postupy alebo systémové zmeny budem navrhovať neskôr, až budem mať dobrý prehľad o situácii v Lamači alebo jednoducho na základe nových podnetov a informácií od kolegov alebo samotných obyvateľov. Mojou zásadou je najskôr porozumieť a až potom konať – efektívne, ale s rešpektom k existujúcemu prostrediu. Nie vždy je je nutné zmenu vykonať.
Čomu sa plánujete venovať prioritne v prvých mesiacoch po nástupe?
Už od prvých dní som sa zapojila do spracovania konsolidovanej účtovnej uzávierky – bez znalosti predchádzajúceho vývoja to bola výzva, no veľmi podnetná. Aktuálne sa venujem aj grantovým projektom, ktoré sú pre mestskú časť veľmi dôležité – nielen z pohľadu rozvoja, ale aj kvôli prísnym pravidlám čerpania a nutnosti vyhnúť sa korekciám.
S blížiacimi sa prázdninami začíname pripravovať nový školský rok, no najväčšou výzvou bude návrh rozpočtu. Verím, že sa mi podarí v krátkom čase zorientovať v zvyklostiach a potrebách Lamača. Som presvedčená, že moje návrhy zefektívnia viaceré postupy a procesy, napríklad mám už predstavu, ako by sa dala upraviť rozpočtová štruktúra.
Ako ekonómka máte bohaté skúsenosti s hospodárením miest – aké sú podľa vás najčastejšie chyby, ktorým by sa samosprávy mali vyhýbať?
Finančná disciplína je základ. Ako Hlavná kontrolórka športu SR som vykonávala desiatky kontrol, prednášala o chybách v účtovníctve a analyzovala systémové nedostatky. Najčastejšie chyby súvisia s nesprávnym členením výdavkov, nepochopením rozpočtovej klasifikácie, či s nezvládnutým rozlíšením bežných a kapitálových výdavkov. V menších obciach je problém často personálny – jedna pracovníčka musí zastrešiť viacero profesií a nemá tak priestor sledovať legislatívne zmeny.
Dôležitá je odbornosť, nastavenie správnych procesov a priebežné vzdelávanie pracovníkov. Z praxe kontrolórky viem veľmi rýchlo odhadnúť rizikové procesy, nájsť prípadné nedostatky a odporučiť nápravné opatrenia.
Viete si predstaviť nejaké nové spôsoby, ako efektívnejšie spravovať rozpočet Lamača alebo podporiť investície?
Zatiaľ by bolo predčasné prezentovať konkrétne návrhy. Lamač sa ešte len učím poznávať – nielen z rozpočtových tabuliek, ale aj fyzicky. Plánujem si mestskú časť prejsť pešo aj na bicykli, aby som ju pochopila aj „zo zeme“. Až potom bude možné priniesť prípadné podnety, ktoré budú mať zmysel. Mojou úlohou bude plniť ciele a predstavy starostu a poslancov mestskej časti Lamač.
Ste známa svojou vášňou pre cyklistiku. Ako sa vám darí túto záľubu prepájať s profesionálnym životom?
Zaujímavé je, že v Svätom Jure ma skôr vnímali ako huslistku. Do sveta cyklistiky som sa dostala cez stávku medzi bývalým primátorom a predsedom cyklistického klubu – výsledkom bolo, že som po dvoch mesiacoch tréningu absolvovala horský maratón. A už som pri tom ostala. Postupne som sa zúčastňovala pretekov, organizovala rôzne športové podujatia, dokonca som sa stala majsterkou Slovenska v jazde do vrchu, či rozhodcom SZC. Práve pri skúškach rozhodcu SZC som sa zoznámila so svojim manželom Milanom Dvorščíkom vicemajstrom sveta v cestnej cyklistike a športovcom roka 1994.
Cyklistika mi dáva rovnováhu – v prírode sa dá vypnúť, zahodiť pracovné stresy a dobiť energiu. Je to pre mňa dôležitý spôsob psychohygieny. Šport v akejkoľvek podobe vrelo odporúčam
Ako oddychujete po náročnom pracovnom dni? Máte nejaký obľúbený kút Slovenska, kam sa rada vraciate?
Som aj členkou Dobrovoľného hasičského zboru Svätý Jur, tak veľa voľného času nemám. Rozhodne však milujem Malé Karpaty – sú nádherné v každom ročnom období. Cez týždeň si rada vyčistím hlavu jazdou na bicykli popri Dunaji, kde si urobím prestávku na Lužnom moste – je tam pokoj, krásny výhľad a ticho. Ak môžem, vyrážam na turistiku alebo si prečítam dobrú knihu.
Netreba ísť ďaleko – často máme to najkrajšie hneď za rohom.
Čo vás dokáže najviac potešiť a čo naopak vyviesť z miery?
Teší ma úsmev, úprimnosť, kvety a hudba – jednoducho veci, ktoré robia deň krajším.
Z miery ma vyvádza zbytočný krik, agresia, nedostatok empatie. Dnes často ľuďom chýba snaha pochopiť druhého – množstvu konfliktom by sa dalo predísť, keby sme sa viac pýtali a menej útočili.
Čo by ste chceli odkázať Lamačanom, ktorí vás ešte nepoznajú?
Teším sa, že vás budem môcť spoznať osobne – na úrade, pri podujatiach alebo len tak na ulici. Mojím cieľom je, aby bol Lamač miestom, kde sa každý cíti doma – bezpečne, pokojne, s istotou, že sa veci riešia a posúvajú dopredu. Urobím všetko pre to, aby sa nám tu žilo čo najlepšie.
„Nebát se, nelhat a nekrást.“
– T. G. Masaryk
Tento výrok je pre mňa nielen citátom, ale aj zásadou, ktorou sa snažím riadiť v práci aj v živote. Čestnosť, otvorenosť a odvaha prijímať zodpovednosť sú hodnoty, na ktorých chcem stavať aj ako prednostka Mestskej časti Bratislava–Lamač.